Co na zánět nehtového lůžka? Na ruce i noze

Neustále to opakujeme dokola. Ale rozhodně není na škodu, když si to povíme ještě jednou. O nehty na rukou a na nohou se musíme cíleně a pravidelně starat. Pokud na to nedbáme, můžeme mít na stole zanícený nehet. Zánět nehtu, u kterého je přítomen hnis, navíc může způsobit i otravu. Co s tím?

Mnohdy si to neuvědomujeme, ale nehty jsou velmi citlivou částí lidského těla. Zvlášť, pokud dojde k porušení jejich struktury. To samé platí i pro nehtové lůžko, ze kterého nehet vyrůstá. Pokud se poškodí (například přivřením do dveří), můžeme počítat s deformacemi a dalšími abnormalitami v růstu. Minimálně do doby, dokud se nehtové lůžko nezahojí.

Jak je to ale se zánětem nehtového lůžka? Hodně podobně. Jde o velmi nepříjemný stav, který je nejen bolestivý, ale z estetického hlediska i nežádoucí. Někdy vám dokonce nezbyde nic jiného než návštěva chirurgie.

Nejlepší vitamíny na nehty - SROVNÁNÍ

#1 Vlasimo


#2 Venira


#3 Renovix


#4 Vlasové hnojivo


#5 Evelle


365-489 Kč


633-699 Kč


319 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 aktivních látek

19 aktivních látek

12 aktivních látek

7 aktivních látek

10 aktivních látek

Jak zánět nehtového lůžka vzniká? A jak se dá tento problém odstranit?

příčiny zánět nehtového lůžka na ruce

Co je to zánět nehtového lůžka?

Zánět nehtového lůžka je stav, kdy dojde k zanícení kůže nehtového lůžka. Může být způsobené bakteriemi, ale i působením hub a plísní. I když se nejedná o život ohrožující stav, rozhodně není pro pacienta nijak příjemný. 

Podle průběhu tento stav rozlišujeme na:

  • Akutní
  • Chronický

Akutní zánět nehtového lůžka přichází v řádu několika hodin až dní. Tato infekce většinou neproniká hluboko a dá se celkem snadno vyléčit.

Oproti tomu, chronický zánět nehtového lůžka může být o dost komplikovanější. Trvá minimálně 6 týdnů a jeho nástup a progres je pomalejší než v akutních případech. Na druhou stranu, bývá mnohem závažnější a může postihovat více míst současně.

Nejčastější příčiny

Zánět nehtového lůžka na noze

Zánět nehtového lůžka u palce na noze, ale i na kterémkoliv jiném prstě, může být velice problematický. Zvlášť kvůli tomu, že nohy máme většinou zavřené v ponožkách a botách. Z toho důvodu se nohy více potí. Což zánětu nemusí vůbec dělat dobře.

Vlhkost je navíc jedním z možných důvodů, proč může tento typ infekce u nehtového lůžka na noze vzniknout. Zvlášť, pokud nosíte ponožky a boty, které nemají dobré odvětrávání a pravidelně si je nemyjete. Tím dáváte skvělou příležitost infekcím různého typu. 

zánět nehtového lůžka na noze

Zánět nehtového lůžka na ruce

Zánět nehtového lůžka na ruce vám může hrozit ve chvíli, kdy máte ruce neustále v kontaktu s vodou, nebo s jinou tekutinou. Hodně nežádoucí jsou i různé saponáty, které vysušují a vyvolávají podráždění. Z toho důvodu bychom vám doporučili, abyste při práci s chemikáliemi a vodou používali ochranné rukavice. 

Jak zánět léčit?

Pokud je zánět způsobený bakteriální infekcí, můžete vsadit na silný kalibr a obstarat si antibiotickou mastičku. V tomto ohledu se mnoho lidí spoléhá na framykoin. Jaké jsou ale další způsoby, jakými si může člověk se zánětem nehtového lůžka pomoci?

V případě, že situace není tolik vážná, obvykle se přistupuje k namáčení postiženého prstu v teplé vodě. A to třikrát denně. Pokud to nepomáhá, zánět bude pravděpodobně vážnějšího charakteru. Což se neobejde bez pomoci lékaře.

zánět nehtu léčba

Ten vám může doporučit masti a další přípravky, které bojují proti plísním a houbám. Také se připravte na to, že léčba může trvat několik týdnů až měsíců.

Jakmile se váš nehet uzdraví, podnikněte několik preventivních opatření, mezi která paatří:

Ne všem problémům se dá předejít. Zvlášť, pokud máte od přírody slabý imunitní systém, který propustí infekce dovnitř. I dak je ale dobré se o něco pokusit, než později litovat.

Nejlepší vitamíny na nehty - SROVNÁNÍ

#1 Vlasimo


#2 Venira


#3 Renovix


#4 Vlasové hnojivo


#5 Evelle


365-489 Kč


633-699 Kč


319 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 aktivních látek

19 aktivních látek

12 aktivních látek

7 aktivních látek

10 aktivních látek